Mehmet Ali Gönül’ün Pir-i İntifada Kitabından Alıntılar

Mehmet Ali Gönül’ün Pir-i İntifada adlı kitabı, Filistin direnişini özlü bir şekilde vermeye, Şeyh Ahmed Yasin’in mücadelesini anlatmaya çalışan bir roman.
Allah için, rızası için geçen bir ömür.. eli kalem yerine taş tutan bir öncü. İslam ahlakıyla ahlaklanmış, her daim iyiliği ve güzelliği tavsiye edip kötülüğün, zulmün karşısında tekerlekli sandalyesiyle dimdik duran Şeyh Ahmed Yasin.
Bu yolda nice kayıplar verdiği halde imanı onu sapasağlam ayakta tuttu. Yapılan zulümlere sessiz kalmadı. Eli, ayağı tutmuyordu belki ama zihni ve sözleri ile iyiliğin öncüsü oldu. Her daim teslimiyet halinde olan ve çevresine de bu öğüdü veren merhametli, cesur bir önder.
Kendisi her seferinde zulmün son bulması adına çaba gösterdi, her şeyi Allah’a yakınlaşmak ve Filistin’in özgürlüğüne kavuşması için bir vesile görüyordu.
Ahzab, 23: “Müminlerden öyle erler vardır ki Allah’a verdiği sözü yerine getirdiler. Kimi bu uğurda canını vermiş, kimi de şehitliği beklemektedir. Onlar hiçbir suretle verdikleri sözü değiştirmediler.”

Bir muhabirin kendisine sorduğu “İşgal ordusuna karşı başka alternatifler düşünülebilir mi?” sorusuna cevabı net ve kesindi:
“Düşmanı Filistin topraklarından çekilmeye zorlayacak tek şey; silahlı mücadeledir. Düşman, bizden direnişe son vermemizi istiyor. Biz de şunu merak ediyoruz: Dünya niçin Siyonist işgalin sona erdirilmesini istemiyor? Kim işgal ediyor, kim kendini savunuyor?”
Şeyh Ahmed Yasin son olarak diyor ki: Yakında bizim şanlı ölümlerimizi duyacaksınız. O zaman alınlarımızda şu yazılacak: “Bizler direndik! İleri atıldık ve kaçmadık!”
Kitabı okurken bir kez daha şahit oldum mücadelesine. Şehadetine uyandığı günün sabahı, namaz için camiye gitmiş ve camiden çıktığında peş peşe atılan üç füze ile arabasının parçaları etrafa saçılmıştı. Bu kadar korkaktı işte onlar. Rabbimiz’in buyurduğu gibi: “Yüreklerinde size karşı duydukları korku, Allah’a karşı duyduklarından çok daha büyüktür.” (59:13)

Her şeye rağmen o, galip olmuştu!

Mehmet Ali Gönül Sözleri

Benim bütün Müslüman gençlere nasihatim en başta İslam ahlakıyla ahlaklanmalarıdır. Doğruluk ve güvenilirlik, ahde vefa, sevgi, kararlılık, çalışma ve amelde ihlas, Müslümanlarla yardımlaşmak ve onların dertleriyle dertlenmek, Allah yolunda cihad ve Allah-u Teala’nın kelamının en yüce olması için başkalarıyla yardımlaşmak da İslam ahlakının gereklerindendir. Müslümanlara ilme önem vermelerini tavsiye ediyorum. İlim, gelecekte bizim düşmanlarımıza karşı zafer elde etmekte kullanacağımız silahımız olacaktır. Cehaletle zafer elde edemeyiz. Dini, dünyayı ve ahireti kuşatacak bir ilimle ancak zafer elde edebiliriz.

Mehmet Ali Gönül

Direniş kuru bir savaş değil, yürek ve bilek birlikteliğinde iman eşliğinde olur.

Mehmet Ali Gönül

Karanlığın en koyu olduğu an, sabahın yakınlığına işaret değil miydi?

Mehmet Ali Gönül, Pir-i İntifada

“Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helâk olmuş ölüler! Hâlâ kalpleriniz sızlamıyor mu, başımıza gelen bu acı felâketler karşısında?”

Mehmet Ali Gönül

Allah yolunda atacağımız her adımla hidayet yolunda büyük lütuflara ulaşmak için gayret gösterelim.

Mehmet Ali Gönül

Direnişle büyüyen, eli kalem yerine taş tutan bir neslin umuduydu Şeyh Yasin.

Mehmet Ali Gönül

Allah için sabretmek ve direnmek gerek.

Mehmet Ali Gönül

Yüce Allah tevekkül sahibi teslimiyetçi kullarına ikramını, ummadıkları bir anda verir.

Mehmet Ali Gönül

Allah, kendi yolunda gayret gösterenlerin yardımcısıdır.

Mehmet Ali Gönül

İşgalci İsrail, ölümü boynundaki bir gerdanlık gibi görenlere ne yapabilir ki?

Mehmet Ali Gönül

Yakında bizim şanlı ölümlerimizi duyacaksınız. O zaman alınlarımızda şu yazılacak: “Bizler direndik! İleri atıldık ve kaçmadık!”

Mehmet Ali Gönül